Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać SUPa do uprawiania jogi na wodzie?

2022-10-24
Jak dobrać SUPa do uprawiania jogi na wodzie?

Jeśli zdecydujesz, że uprawianie jogi na wodzie, to coś, czym będziesz zajmować się regularnie, możesz zastanowić się nad zakupem dedykowanej deski do jogi. Deska SUP do jogi będzie zaprojektowana do ćwiczeń na wodzie, ale czy na pewno potrzebujesz wyspecjalizowanej deski? Modele przeznaczone konkretnie do jogi na wodzie są zazwyczaj wersjami już istniejących stabilnych desek all-round, z modyfikacjami pianki na pokładzie i dodatkowymi akcesoriami, jeśli przyjrzysz się bardzo dokładnie specyfikacjom desek, może się okazać, że lepiej kupić deskę all-round, która również nada się do ćwiczeń.


Deski SUP dodają nowy poziom wyzwań do ćwiczeń jogi. Świadomość bycia na otwartej przestrzeni i unoszenia się na wodzie wprowadza idealną energię do każdej sesji.     


Jakie proporcje deski są idealne do uprawiania jogi na wodzie?

Mimo, że jogę na wodzie można  uprawiać na dowolnej desce SUP, początkujący użytkownicy powinni zacząć od jak najbardziej stabilnej deski. To pozwoli na stopniowe wprowadzanie bardziej wymagających póz i sekwencji ruchów w miarę postępów w nauce stabilnej postawy na desce SUP.
Większość osób wie, że za stabilność deski SUP odpowiada jej szerokość. O wiele mniej osób zdaje sobie sprawę, że grubość deski również ma spory wpływ na stabilność.
Deska o szerokości 36 cali (91 cm) może wydawać się właściwym wyborem ze względu na stabilność.  Jeśli jednak deska ma 6 cali (15 cm) grubości, nie jest to takie oczywiste. Deska o szerokości 34 cali (86 cm) i grubości 5 cali(12 cm) będzie bardziej stabilna, ponieważ jest głębiej osadzona w wodzie niż deska o grubości 6 cali. Jeśli spróbujesz ćwiczeń jogi na wodzie na desce o grubości 6 cali i wykonasz te same ćwiczenia na desce 5-calowej zauważysz różnicę bez problemu.
Pamiętaj, że na deskę 5-calową nieco łatwiej jest wejść z powrotem po upadku do wody niż na model 6 cali. Deska 5-calowa będzie również nieco łatwiejsza w użytkowaniu, kiedy nie ćwiczysz jogi a po prostu na niej pływasz.


Długość deski SUP ma niewielki wpływ na stabilność deski do jogi, polecamy deski w przedziale pomiędzy 10 a 11 stóp (305 - 335 cm). Deski krótsze niż 10 stóp nie pozwolą na łatwe rozciąganie się, dlatego też polecamy nieco dłuższe deski dla większości użytkowników.

deska SUP do jogi

Pianka na pokładzie SUPa

Deski polecane jako modele do uprawiania jogi mają często piankę na całej długości pokładu, od dziobu do rufy. Pamiętaj, że zazwyczaj nie masz szans wykonywać ćwiczeń na samym dziobie bądź samej rufie deski, straciłbyś równowagę zanim dotrzesz do któregoś z końców deski! Pianka pokrywająca połowę do trzech czwartych pokładu będzie wystarczająca.  Dodatkowa przestrzeń poza pianką to zazwyczaj przestrzeń z linkami bagażowymi, miejsce na butelkę z wodą, torbę wodoodporną i pozostały bagaż.


Pianka EVA na pokładzie powinna mieć podobną teksturę do maty to jogi, i nie pozostawiać śladów na ciele. Używanie ręcznika na pokładzie deski zależy od intensywności ćwiczeń, zazwyczaj jednak pianka ma wysoką przyczepność i ręcznik nie będzie potrzebny.


Wybierając deskę szukaj modelu z uchwytem schowanym do środka, tak, aby można było położyć się na desce bez dyskomfortu. Płaski uchwyt ze zdejmowaną rączką będzie idealny, ponieważ chroni twoje ręce przy przenoszeniu deski, a jednocześnie po zdjęciu rączki można spokojnie poćwiczyć na desce.
Niektóre modele desek SUP przeznaczone do ćwiczeń mają uchwyty na brzegach deski aby pokład centralny pozostał gładki. Powoduje to jednak, że przenoszenie deski jest trudniejsze, a deska może być ciągnięta po ziemi ze względu na położenie uchwytu. Wymaga to przenoszenia deski nad głową, lub używania pasków, które są skomplikowane w użyciu, biorąc pod uwagę wielkość pompowanych desek SUP.
Stabilny SUP all-round może spokojnie wystarczyć do podstawowych ćwiczeń jogi na wodzie, pozwalając przy tym na standardowe pływanie na stojąco lub siedząco.

Rodzaje ustawień finów

Finy nie wpływają w znaczny sposób na osiągi deski na wodzie podczas ćwiczeń. Można jednak wyróżnić wady i zalety różnych systemów mocowań, które mają wpływ na deski podczas standardowego użytkowania.


Układ trzech finów montowanych na stałe pasuje do desek do jogi, ponieważ nie trzeba się martwić możliwością zgubienia lub uszkodzenia fina. Łatwiej też rozpocząć pływanie na płytszych akwenach.


Deski z gniazdami, z których można wyjąć wszystkie finy są nieco droższe, ale pozwalają na używanie deski SUP do jogi również na lądzie. Można użyć deski SUP ze stałymi finami na lądzie, musiałaby być jednak podparta, aby uniknąć kontaktu finów z podłożem. Można w tym celu zastosować rolkę z pianki, używaną często do ćwiczeń przez miłośników jogi.


Warto również sprawdzić fin pod kątem standardowego pływania z wiosłem, jeśli zamierzasz wykorzystywać deskę jako standardowego SUPa. Konfigurowalny system gniazd finów daje większe możliwości dostosowania deski do różnych akwenów/sposobów pływania.
Wiele desek oferuje mieszane gniazda finów, zawierające stałe finy boczne, i zazwyczaj wysuwany fin centralny.  Tego typu rozwiązanie jest postrzegane jako błędne i ograniczające użytkownika, deska nie spełnia swojej roli w żadnym z zastosowań.

Deska pompowana czy sztywna?

Deski pompowane są zdecydowanie lepszym wyborem niż sztywne do ćwiczeń na wodzie. Pompowany SUP posiada miększą powierzchnię od sztywnej deski powleczonej żywicą epoksydową. Dodatkowo - deski pompowane są stabilniejsze od desek sztywnych o tych samych rozmiarach, ze względu na stałą grubość na całej powierzchni deski. SUPy sztywne są węższe na krawędziach co sprawia, że łatwiej z nich spaść. Dodatkowa przewaga SUPa pompowanego do jogi to jego przenośność - nawet jadąc na egzotyczny urlop możesz zabrać deskę do jogi ze sobą i poćwiczyć w niezapomnianych miejscach jogę na wodzie.

Skup się na tym co oferuje deska, nie na reklamach.

Pomyśl o tym, co odróżnia deskę SUP do jogi na wodzie od innych desek SUP o podobnym kształcie.  Czy będziesz używać całej powierzchni pokładu od dziobu do rufy, czy przydałby ci się system linek bagażowych, aby móc zabrać ze sobą torbę z wodą czy telefon? Czy wolisz uchwyt do przenoszenia deski znajdujący się pośrodku górnego pokładu, czy wolisz uchwyty z boku deski, a może zestaw pasków do przenoszenia deski, mimo, że może to być mniej wygodne? Każdy użytkownik deski musi odpowiedzieć sobie sam na te pytania, ale najważniejsze jest to, że dedykowana deska do jogi na wodzie nie jest koniecznością, nawet w przypadku osób ćwiczących na wodzie regularnie.


Jeśli zdecydujesz się na deskę pompowaną, wybierz SUPa o szerokim pokładzie, średniej grubości, z pokładem wolnym od uchwytów i d-ringów, z pianką na całej powierzchni i wyciąganym uchwytem. To sprawi, że deska będzie się nadawać do jogi i ewentualnie do wiosłowania na stojąco.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 18 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-03-13
Dostawa szybciej niż deklarowano, towar super. POLECAM
2020-08-19
Polecam!!!!
pixel